Choć przez wszechobecne pandemiczne ograniczenia kibicowskie ciśnienie jest mniej wyczuwalne, to jednak nic nie zmieni faktu, że pojedynek derbowy jest jednym z najważniejszych elementów całego, dość długiego sezonu. Spotkania Zagłębia Lubin ze Śląskiem Wrocław nadal przynoszą wiele emocji, a my mamy nadzieję, że piątkowy mecz zakończy się takim samym rezultatem, jakie miały miejsce w poprzednich dwóch potyczkach.

Ostatni raz ze Śląskiem Wrocław graliśmy w grudniu ubiegłego roku. Wiele wskazywało na to, że 44. derby zakończą się remisem 1:1, jednak w doliczonym czasie meczu gola na 2:1 dla naszej drużyny zdobył wychowanek Kamil Kruk, dzięki czemu zwyciężyliśmy i zdobyliśmy bardzo cenne trzy punkty.

W przeszłości ze Śląskiem Wrocław mierzyliśmy się 44 razy. Bilans jest korzystniejszy dla lubinian, którzy zwyciężyli 19 razy, zremisowali ze Śląskiem dziewięciokrotnie i 16 razy ponieśli porażkę. Więcej o historii meczów możecie przeczytać tutaj.

Po zakończeniu 27. kolejki Śląsk Wrocław, nasz najbliższy rywal, zajmuje w tabeli PKO BP Ekstraklasy 8. pozycję i ma uzbieranych 38 punktów. Na taką zdobycz składa się dziesięć zwycięstw, osiem remisów i dziewięć porażek. Wrocławianie prezentują się dobrze na własnym boisku, gdzie wygrali siedem razy, pięć meczów zremisowali i ponieśli tylko jedną porażkę.

Najlepszym strzelcem w zespole gospodarzy piątkowego meczu jest Erik Expósito. Hiszpan ma w sezonie 2020/2021 na koncie 7 goli, w dodatku ma patent na strzelanie bramek przeciwko „Miedziowym”. W grudniowych derbach zdobył jedynego gola dla wrocławian, a sezon wcześniej, w trenerskim debiucie Martina Seveli, ustrzelił hattricka. Lubinianie będą musieli także uważać na Mateusza Praszelika, który zgromadził w tym sezonie 6 asyst, do czego dorzucił jednego gola.

Na debiut w Śląsku Wrocław szansę ma Adrian Bukowski. Nastoletni pomocnik nie chciał przedłużyć kontraktu z Zagłębiem i zdecydował się na dołączenie do lokalnego rywala. Do tej pory grywał głównie w drugoligowych rezerwach, jednak nowy trener, Jacek Magiera, postanowił o zaproszeniu Bukowskiego na treningi, a następnie o włączeniu go do kadry pierwszego zespołu. Debiut jest więc możliwy, ale na pewno nie w jakimś spektakularnym wymiarze czasowym, bo w środę 28 kwietnia ten młody zawodnik rozegrał 90 minut w barwach rezerw Śląska w starciu przeciwko Hutnikowi Kraków.

Do meczu derbowego z Zagłębiem Śląsk przystąpi bez kilku zawodników. W piątkowym starciu zabraknie na pewno zawieszonych za kartki Israela Puerto i Konrada Poprawy, a także kontuzjowanych Matusa Putnockiego, Wojciecha Golli oraz Macieja Wilusza. Na żółte kartki uważać muszą Krzysztof Mączyński oraz Robert Pich. Całkiem możliwe, że od początku na boisko wybiegnie były gracz naszej drużyny – Bartłomiej Pawłowski.

Zagłębie Lubin po 27. kolejkach zajmuje pozycję numer pięć, jednak nad 8. Śląskiem, który jak wspomnieliśmy wyżej ma 38 punktów, mamy zaledwie jeden punkt przewagi – podobnie zresztą jak trzy inne zespoły. Bilans lubinian to jedenaście zwycięstw, sześć remisów i dziesięć porażek. Na wyjazdach w obecnych rozgrywkach radzimy sobie co najwyżej w kratkę, osiągając bilans 4Z-2R-7P.

Najskuteczniejszym piłkarzem miedziano-biało-zielonych jest Patryk Szysz, który z ośmioma trafieniami w dorobku zaczyna wyrastać na objawienie wiosny. Najlepiej podającym zawodnikiem w barwach dwukrotnego mistrza Polski jest z kolei Filip Starzyński, który ma na koncie sześć asyst. Warto dodać, że oprócz sześciu asyst, „Figo” ma na koncie także siedem goli, co czyni go najlepszym piłkarzem naszej drużynie w klasyfikacji kanadyjskiej.

Martin Sevela najprawdopodobniej będzie musiał poradzić sobie bez Damiana Oko i Łukasza Poręby, którzy zmagają się z urazami. Klub nie informuje jak na razie o tym, czy gotowy do gry jest już Sasa Zivec. Nikt w naszej drużynie nie pauzuje za kartki, jednak o jeden żółty kartonik od zawieszenia są Patryk Szysz, Kamil Kruk, Jakub Żubrowski i Dejan Drazić.

Wynik jest sprawą otwartą i mecz może zakończyć się różnie. Jedno jest jednak pewne – aby zwyciężać w takich meczach, jak derby z odwiecznym rywalem, trzeba do piłkarskich umiejętności dołożyć wiele z serca. Wierzymy, że nasi piłkarze dobrze o tym wiedzą.

ZAGŁĘBIE LUBIN – DUMA DOLNEGO ŚLĄSKA!

Śląsk Wrocław - Zagłębie Lubin

Stadion Miejski 30-04-2021, 20:30