2 Żółte kartki 2
0 Czerwone kartki 0
4 Rzuty rożne 1
5 Spalone 2

Jedno zwycięstwo, jeden remis i aż trzy porażki - oto bilans Zagłębia Lubin w ostatnich pięciu ligowych meczach. Chluby on nie przynosi i złą serię wypadałoby przerwać już w meczu z Górnikiem Zabrze.

To już 61 raz

W piątkowy wieczór z Górnikiem Zabrze zagramy po raz 61. w historii. Do tej pory wygraliśmy 15  meczów, 25 razy zremisowaliśmy i 20 razy przegraliśmy. Zabrzanie to drugi klub, z którym najczęściej mierzyliśmy się na boiskach ekstraklasy i dawnej I ligi. Częściej graliśmy tylko z Legią  Warszawa - 61 razy.

Ostatni mecz z Górnikiem Zabrze rozegraliśmy 26 lipca 2019 roku w 2. kolejce PKO Ekstraklasy. Na stadionie w Zabrzu nie zaprezentowaliśmy się zbyt okazale i ulegliśmy gospodarzom 0:1. Gol Jesúsa Jiméneza z 73. minuty meczu nie musiał być jedynym, którego tego dnia mogli ujrzeć licznie zgromadzeni kibice.

PrawieSąsiedzi w tabeli

Po 16 meczach w PKO Ekstraklasie Górnik Zabrze zajmuje 12. pozycję w tabeli z 17 punktami na koncie. Podopieczni Marcina Brosza do tej pory w lidze wygrali trzykrotnie, osiem razy zremisowali i pięć razy przegrali. Górnik i Wisła Kraków, to jedyne drużyny, które w obecnym sezonie jeszcze nie wygrały na wyjeździe, więc to dobra informacja, jeśli chcemy przerwać złą passę. Trzeba mieć nadzieję, że nie zadziała stara prawda „Masz kryzys? Zagraj z Zagłębiem”, bo w ostatnich sezonach chyba już zbyt wiele drużyn się na nas przełamało.

Znajome twarze

W Górniku Zabrze jest tylko jeden piłkarz, który grał w przeszłości w Zagłębiu Lubin. Jest nim środkowy pomocnik Mateusz Matras, który dla lubinian rozegrał 13 meczów. W poprzednim sezonie, jeszcze przed transferem definitywnym, grał w Górniku na zasadzie wypożyczenia i w wiosennym meczu w Lubinie zdobył przeciwko naszemu zespołowi bramkę.

Również jeden zawodnik „Miedziowych” występował w Górniku Zabrze. Jest to obrońca Bartosz Kopacz, który dla zabrzan zagrał 68 razy, strzelił 10 goli i zaliczył dwie asysty.

Hiszpański duet straszy ligowców… w tym nas

Najgroźniejszymi zawodnikami zabrzan są obecnie Hiszpanie - Igor Angulo oraz Jesús Jiménez, strzelec bramki w lipcowym meczu. Po 16. kolejce Angulo ma na koncie sześć goli i jedną asystę, a Jiménez cztery gole.

35-letni Igor Angulo grał przeciwko „Miedziowym” pięć razy i aż trzykrotnie pokonywał różnych bramkarzy naszej drużyny. Niewiele gorsze statystyki ma Jiménez. 26-latek w trzech meczach przeciwko Zagłębiu zdobył dwa gole i zaliczył jedną asystę. Musimy więc na obu tych piłkarzy uważać, jeśli nie chcemy mieć powtórki z poprzednich meczów.

Z Cracovią bez bramek, więc u nas bez zmian

W meczu z Cracovią nie udało się nic strzelić, więc nie zmienił się dorobek naszych graczy. Nadal przewodzą Damjan Bohar i Sasa Zivec, a także Filip Starzyński. Bohar ma siedem bramek i jedną asystę, Zivec pięć bramek i trzy asysty, a Starzyński jednego gola i sześć asyst.

Prawdopodobne składy

Zagłębie Lubin: Forenc - CzerwińskiKopaczGuldanBalić - TosikSlisz - BoharStarzyńskiŽivec - Sysz.

Górnik Zabrze: Chudy - Sekulić, Matras, Bochniewicz, Janża - Kopacz, Bainović, Matuszek, Baidoo - Jimenes - Angulo.

Początek meczu w piątek o godzinie 18:00. Tradycyjnie tym, którzy nie będą mieli możliwości obejrzenia meczu na żywo na Stadionie Zagłębia, przypominamy, że od 17:40 pojedynek Zagłębia z Górnikiem będzie transmitowany w Canal+ Sport.

Po serii kiepskich meczów Zagłębie Lubin w końcu zagrało na miarę oczekiwań. W 17. kolejce "Miedziowi" po golach Damjana Bohara oraz Bartosza Białka wygrali 2:0 z Górnikiem Zabrze.

Mecz z Górnikiem Zabrze zaczęliśmy dobrze. W zawodnikach widać było większą pewność niż we wcześniejszych spotkaniach. Pierwsza groźna sytuacja miała miejsce w 12. minucie. Na bramkę Górnika uderzył Filip Starzyński, ale dobrze obronił strzał Martin Chudy - do futbolówki doszedł jeszcze Damjan Bohar, ale niestety sędzia dopatrzył się pozycji spalonej. Kilka minut później z rzutu rożnego zagrywał Starzyński, do piłki doszedł Lubomir Guldan i po jego dobrym uderzeniu główką futbolówka zatrzymała się na poprzeczce.

"Miedziowi" swoją przewagę udokumentowali w 18. minucie meczu. Bartosz Białek najpierw zagrał w kierunku Sasy Zivca, ten mądrze wypatrzył Damjana Bohara, który sprytnie ograł rywala i skutecznie wykończył akcję z bliskiej odległości. W kolejnych minutach kontrolowaliśmy grę i nie dopuszczaliśmy rywali pod naszą bramkę. W pierwszej połowie niewiele się już działo i schodziliśmy do szatni przy prowadzeniu 1:0.

Już 13 minut po wznowieniu gry podwyższyliśmy prowadzenie. W "pinballu" w polu karnym bardzo przytomnie zachował się Damian Oko, dograł do Bartosza Białka, który mierzonym strzałem z pola karnego pokonał Martina Chudego.

Ostatnia groźna akcja tego meczu miała miejsce pod jego koniec. W 84. minucie bardzo ładnie do Patryka Szysza zagrał wprowadzony chwilę wcześniej Łukasz Poręba, Szysz przygotował sobie piłkę do strzału i dość wyjątkowo prawą nogą uderzył na bramkę. Niestety golkiper gości poradził sobie z tym uderzeniem. Sędzia Jarosław Przybył chwilę później zakończył mecz przy stanie 2:0 dla naszej drużyny.

Zagłębie Lubin odniosło cenne, ale także bardzo pewne zwycięstwo. "Miedziowi" pokazali, że potrafią grać w piłkę, dlatego oczekujemy, że z podobnym skutkiem będą rywalizować w meczach z Lechią, Jagiellonią, Arką i Legią, które pozostały w 2019 roku.