Zagłębie Lubin i BSC Young Boys poinformowały o uzyskaniu porozumienia w sprawie transferu 22-letniego pomocnika Łukasza Łakomego, potwierdzając tym samym nasze doniesienia. Z mistrzem Szwajcarii "Łaki" podpisał pięcioletni kontrakt.

Łukasz Łakomy do Zagłębia Lubin trafił zimą 2021 roku z rezerw Legii Warszawa. 22-letni pomocnik lawirował wcześniej pomiędzy pierwszą a drugą drużyną stołecznego klubu, ale nie zdołał przebić się na stałe do „jedynki” warszawian.

Po przenosinach do Lubina popularny „Łaki” potrzebował kilku miesięcy, aby wywalczyć sobie miejsce w ekstraklasowym zespole Zagłębia. Początkowo środkowy pomocnik występował przede wszystkim w trzecioligowych rezerwach lubinian, a także dostawał „ogony” na najwyższym szczeblu rozgrywkowym. Mocniej na Łakomego zdecydował się postawić trener Dariusz Żuraw. Miało to miejsce pod koniec rundy jesiennej sezonu 2021/2022. De facto od tamtego momentu 22-latek zaczął występować na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce w większym wymiarze minutowym.

Miniona kampania była dla Łakomego niewątpliwie najlepszą w karierze. W 34 spotkaniach „Łaki” zdobył trzy bramki oraz czterokrotnie asystował. Piłkarz Zagłębia zanotował również 67 kluczowych podań, plasując się pod tym względem w czołówce ligi. W sumie Łukasz Łakomy rozegrał w Zagłębiu Lubin 65 meczów, w których zdobył 5 goli i zaliczył 7 asyst.

Dobra postawa 22-letniego gracza nie umknęła uwadze zachodnich klubów. W ostatnich dniach Zagłębie Lubin doszło do porozumienia ze szwajcarskim BSC Young Boys i po pomyślnym przejściu testów medycznych Łukasz Łakomy podpisał z mistrzem Szwajcarii pięcioletnią umowę. Kwota, jaką otrzyma Zagłębie za transfer to według "Gazety Wrocławskiej" około dwóch milionów euro.

- W Zagłębiu zadebiutowałem w Ekstraklasie. Moim premierowym spotkaniem był mecz z Wisłą Płock i z pewnością zapamiętam go na zawsze, bo wtedy również zmieniałem Filipa Starzyńskiego – było to dla mnie ogromne przeżycie. W Lubinie piłkarsko dorosłem. Przeżyłem razem z drużyną wiele wspaniałych chwil, wzlotów i upadków. Każdy z trenerów wpłynął na mój rozwój. Dziękuję każdemu z nich, bo nauczyłem się cierpliwości i nabrałem dużo pewności siebie. Stałem się lepszym zawodnikiem i cieszę się, że mogłem pomóc Zagłębiu swoimi umiejętnościami. Mam nadzieję, że żadnego z kibiców nigdy nie zawiodłem i chciałbym być dobrze zapamiętany. Nie żegnam się z Klubem – zawsze będę kibicem Miedziowych i trzymam kciuki za całą drużynę oraz wszystkich, którzy są w Zagłębiu. Na pewno będę tęsknił i życzę powodzenia - powiedział Łukasz Łakomy dla zaglebie.com.

- Z pewnością pamiętnym momentem jest dla mnie debiutancka bramka zdobyta w Ekstraklasie. Wówczas dopiero zaczynałem wchodzić do pierwszego zespołu. Trener Piotr Stokowiec dał mi szansę występu z Wisłą Płock i pamiętam, że bardzo się stresowałem przed tym meczem, bo czułem, że to może być moja jedyna szansa na pokazanie się z dobrej strony. Wspominam to spotkanie bardzo dobrze i niewątpliwie na długo pozostanie w mojej pamięci. Strzeliłem bramkę i zanotowałem asystę w meczu, który w moim odczuciu miał istotny wpływ na dalszą przyszłość - dodał były już gracz "Miedziowych".

BSC Young Boys jest jednym z najstarszych i najbardziej utytułowanych klubów piłkarskich w Szwajcarii. Został założony 14 marca 1898 roku przez grupę młodych entuzjastów piłki nożnej z Berna, stolicy Szwajcarii. Wczesne lata istnienia klubu były geograficznie ograniczone do Berna i jego okolic. Jednak wraz z rozwojem piłki nożnej w Szwajcarii, BSC Young Boys zyskał popularność i klub zaczął przyciągać utalentowanych zawodników z różnych regionów. Po raz pierwszy zdobyli mistrzostwo Szwajcarii w sezonie 1902/1903. Ostatnie lata były szczególnie udane dla klubu, który dominował w rozgrywkach ligowych, zdobywając mistrzostwo w sezonach 2017/2018, 2018/2019, 2019/2020, 2020/2021, a także 2022/2023. W swojej historii BSC Young Boys zdobyli wiele trofeów i nie bez powodu szybko uzyskali status czołowego w kraju. Obecnie mają na koncie 16 mistrzostw, w tym ostatnie wywalczone w tym roku oraz siedem zdobytych Pucharów Szwajcarii. W sezonie 1958/1959 Young Boys doszli do półfinału Pucharu Mistrzów, co było jednym z największych osiągnięć w historii klubu.

W 2005 roku klub przeniósł się na nowy stadion, Wankdorfstadion, który może pomieścić ponad 31 tysięcy widzów. Ten nowoczesny obiekt stał się domem dla BSC Young Boys i przyczynił się do zwiększenia popularności klubu. BSC Young Boys ma solidną bazę kibiców, którzy lojalnie wspierają klub.

Jeśli chodzi o opinię w środowisku na temat BSC Young Boys, to klub ten uchodzi za jeden z najbardziej wpływowych w szwajcarskiej piłce. Ich model funkcjonowania zakłada oczywiście dominację w lidze, jednak bardzo dużo uwagi przywiązują do kwestii pozyskiwania z innych klubów utalentowanych zawodników, którzy mają potencjał sprzedażowy, a także rozwoju własnej akademii. W przeszłości barwy BSC Young Boys reprezentował trener Zagłębia Lubin U-19 - Marcin Ciliński.

Dziękujemy za grę w Zagłębiu i życzymy powodzenia, Łaki!

źródło: Własne, zaglebie.com