W niedzielne popołudnie czeka nas prestiżowe starcie. W derbach Dolnego Śląska zagrają ze sobą Zagłębie Lubin i Śląsk Wrocław. Zaplanowany na godzinę 15:00 mecz zapowiada się elektryzująco, bo z jednej strony nasi najbliżsi rywale są w tym sezonie jak dotąd niepokonani, z drugiej strony w Lubinie ostatni raz wygrali w … 2011 roku!

Zaplanowane na niedziele starcie Zagłębia ze Śląskiem będzie 45. w historii. Jak dotąd, Zagłębie Lubin zwyciężało dziewiętnastokrotnie, dziesięć razy oba zespoły dzieliły się punktami, natomiast wrocławianie zgarniali komplet punktów szesnastokrotnie. Ostatni raz spotkaliśmy się w 28. kolejce poprzedniego sezonu, ale o tym meczu można powiedzieć tylko tyle, że się odbył, bo po bezbarwnej grze na tablicy świetlnej po 90 minutach widniał rezultat 0:0.

Nie ma co specjalnie zapeszać, ale kłamstwem by było, gdybyśmy napisali, że Śląsk ma z nami ostatnio łatwo. Tak naprawdę ostatni raz wrocławianie wygrali z nami cztery mecze temu, a miało to miejsce w 2019 roku. W Lubinie naszym największym rywalom, już w ogóle nie idzie, bo ostatni raz przy Skłodowskiej-Curie 98 zwyciężyli w 2011 roku. Porażka ta była jednak dotkliwa, bo ulegliśmy rywalom aż 1:5. Więcej o historii pojedynków można przeczytać w newsie Historia spotkań ze Śląskiem Wrocław.

Po 5. kolejce PKO BP Ekstraklasy Śląsk Wrocław zajmuje 5. pozycję w tabeli z 7 punktów w dorobku. Wrocławianie są niepokonani w obecnym sezonie i mają bilans jedno zwycięstwo i czterech remisów w pięciu meczach. „Miedziowi” mają rozegrany o jeden mecz mniej i po porażce z Wisłą Płock dorobek punktowy nie był już tak okazały, więc po 5. kolejce byliśmy na pozycji 13. z 6 punktami po stronie zdobyczy. Bilans lubinian to jak na razie dwa mecze wygrane i dwa przegrane – jeszcze w tym sezonie nie zremisowaliśmy.

Zobacz także:

„Uważam, że Śląsk stać, by powalczyć o podium”

Najlepszym strzelcem Śląska Wrocław jest Erik Exposito, który strzelił w sezonie 2021/2022 dwie bramki. Asysty w zespole Śląska rozkładają się po równo i czterech piłkarzy ma zapisane po jednym decydującym podaniu. Przez zerowy dorobek bramkowy w starciu z Wisłą Płock, nasz stan posiadania goli i asyst się od 4. kolejki nie zmienił. Nadal najskuteczniejszym piłkarzem jest Patryk Szysz, który zdobył do tej pory dwie bramki. Po jednym golu mają Erik Daniel, Łukasz Poręba i Sasa Zivec. Asystentów mamy jak na razie tylko trzech – po jednej asyście zaliczyli Łukasz Poręba, Filip Starzyński i Erik Daniel.

W składzie „Miedziowych” na pewno zabraknie kontuzjowanych Damiana Oko oraz Jakuba Żubrowskiego. W kadrze na pewno nie będzie również Daniela Dudzińskiego, Bartłomieja Kłudki i Łukasza Łakomego, którzy w sobotę zagrali w rezerwach z MKS-em Kluczbork. Oprócz tego wszyscy powinni być gotowi do gry, a o absencjach decydowała jedynie forma sportowa i decyzje Dariusza Żurawia. Na ławce zapewne znajdzie się Ilja Żygulow, który do Zagłębia przeszedł kilka dni temu. W zespole Śląska nie będzie z kolei zawieszonego Marka Tamasa. Możliwe, że w pierwszym składzie wystąpi znany z występów w Lubinie Bartłomiej Pawłowski.

Pojedynek derbowy zawsze elektryzuje sympatyków zwaśnionych drużyn. Liczymy, że nasi zawodnicy wygraną w derbach szybko zrehabilitują się za ubiegłotygodniowy blamaż w Płocku, a Stadion Zagłębia dalej będzie dla Śląska Wrocław twierdzą nie do zdobycia. Początek meczu, który w roli sędziego poprowadzi Piotr Lasyk, o 15:00. Wszystkich kibiców zapraszamy na Stadion Zagłębia – informację na temat biletów znajdziecie w newsie Klub: Informacje organizacyjne przed derbami. A tych, którzy z rożnych przyczyn, nie dotrą do Lubina, zapraszamy do śledzenia naszej relacji na Twitterze oraz oglądania transmisji na żywo w Canal+ Sport.

Przypominamy także o tym, że cały czas można rywalizować o oryginalną koszulkę meczową Zagłębia Lubin w naszej zabawie #TyperMKS. Więcej szczegółów dotyczących typowania zdarzeń meczowych ze starcia derbowego ze Śląskiem Wrocław oraz cały regulamin zabawy znajduje się w newsie Typujemy mecz derbowy #TyperMKS. Typować możemy do 14:00.

DERBY DLA ZAGŁĘBIA!