Długo trwała saga pod tytułem "Czy Valon Ethemi zostanie piłkarzem Zagłębia", ale wreszcie wszystko jest jasne. Albańczyk nie zagra w Zagłębiu Lubin, nie zostanie też w swoim zespole - FK Kukesi. Od teraz będzie pokazywał swoje umiejętności w Chorwacji.

Valon Ethemi pojawił się w Zagłębiu Lubin na początku sierpnia. Temat był dograny od samego początku - 23-latek miał przejść testy medyczne i podpisać trzyletni kontrakt. Ethemi co prawda testy przeszedł pomyślnie, ale zwlekano z oficjalnym ogłoszeniem tego transferu. Tak jak pisaliśmy tutaj, o tym, że Valon nie został piłkarzem Zagłębia Lubin, zdecydowały względy finansowo-proceduralne. Kontrakt Albańczyka z FK Kukesi wygasł z końcem poprzedniego sezonu, więc piłkarz mógł dołączyć do innej drużyny na zasadzie wolnego transferu. W przypadku Ethemiego trzeba było jednak wziąć pod uwagę fakt, że za zawodnika, który na określonych zasadach przechodzi do nowego klubu przed upływem sezonu, w którym skończył on 23 lata, poprzedniemu klubowi (lub klubom) należy się ekwiwalent za wyszkolenie - i to nawet, gdy transfer ma miejsce po wygaśnięciu kontraktu. Tę sprawę w Zagłębiu Lubin przeoczono w sierpniu, dlatego zawodnik wrócił w rodzinne strony i oczekiwał na sygnał z Lubina.

Temat wrócił po tym, jak NK Osijek coraz poważniej zaczęło interesować się Damjanem Boharem. Valon Ethemi ponownie przyjechał do Lubina, trenował z drużyną i znów czekał na podpisanie dokumentów. Tym razem zakontraktowano Adama Ratajczyka i wypożyczono Dejana Drazicia, po czym Ethemiemu po prostu podziękowano. Tu i ówdzie kolportowano informacje, że prezentował się on na treningach przeciętnie, jednak - tak jak pisaliśmy na Twitterze, nie chodziło tu wcale o umiejętności, lecz o to, że po zakontraktowaniu wspomnianych Ratajczyka i Drazicia, dla piłkarza z Albanii po prostu zabrakło miejsca.

W ocenie części kibiców takie zachowanie, zważywszy na to, że piłkarza zwodzono niemal przez dwa miesiące i podziękowano mu dopiero na sam koniec okna, było bardzo słabe.

Valon Ethemi znalazł jednak nowy klub. 23-latek podpisał kontrakt z NK Lokomotiva Zagrzeb, czyli 8. zespołem chorwackiej ekstraklasy (1. HNL). Głównego zainteresowanego poprosiliśmy o komentarz do tej sprawy, ale nie zdecydował się na komentarz niedoszłych przenosin do Lubina.

Jak słusznie zauważył jeden z kibiców, 17 października Lokomotiva zagra z Osijekiem, więc dojdzie do rywalizacji Damjana Bohara, który z Zagłębia Lubin odszedł oraz Valona Ethemiego, który miał go zastąpić.

źródło: Własne